Vědci budou na Antarktidě zářit díky technologii SUNFIBRE ®

V současné době se připravuje další vědecká výprava, která odcestuje na českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela v Antarktidě. A tentokrát s sebou polárníci povezou produkty EquiRay, které budou použity k testování SUNFIBRE ® technologie od společnosti SCILIF s.r.o. jedinečnému systému osvětlení z optických vláken. Tato technologie zvyšuje viditelnost např. ve tmě nebo za zhoršených světelných podmínek a na rozdíl od retroreflexních bezpečnostních prvků vyzařuje světlo prostřednictvím optických vláken obalených textilním povlakem, čímž zajišťuje aktivní ochranu uživatele. Kromě vlastní vědecké činnosti tak budou vědci v extrémních podmínkách Antarktidy tuto technologii testovat a jejich závěry rozhodnou o udělení ochranné známky Testováno v Antarktidě. Firma tak ke svým výrobkům získá cennou zpětnou vazbu.

11. 12. 2023

Ukázka Wereable Active Lighting Technology společnosti SCILIF s.r.o.

Praktické využití i motivaci k testování v Antarktidě přibližuje account manažerka Tereza Budská. „Neustále zjišťujeme, kam až je možné technologii SUNFIBRE ® posunout. Když jsme se dozvěděli, že je možnost testovat ji v Antarktidě a získat ochrannou známku, věděli jsme, že je to pro nás šance, jak si ověřit a ujistit se, že v tomto odvětví nemá naše technologie konkurenci“. Výsledky testu tak mohou být pro společnost cenným ukazatelem toho, jak se v rámci dalšího vývoje technologie posouvat a zda a jak je třeba dále pracovat na jejím zdokonalení.

Technologie už dříve prošla testy pratelnosti a odolnosti, nyní by ve společnosti SCILIF s. r. o. rádi zjistili, jak si technologie povede v extrémních povětrnostních podmínkách. V drsném prostředí Antarktidy se budou prověřovat vlastnosti jako viditelnost v „bílé tmě“ a další možné reakce, které nejsou nikde jinde zjistitelné. Dalším důvodem tohoto rozhodnutí je také to, že retroreflexní pásy jsou sice široce používaným řešením pro zlepšení viditelnosti venku, ale vyžadují vnější světelný zdroj, aby byly viditelné, což není v běžných podmínkách vždy možné nebo dostatečné. „Naše rozhodnutí otestovat technologii v Antarktidě bylo jasné, protože jsme odhodláni technologii vylepšit v maximální možné míře a věříme, že toto testování může být jen přínosné. Postroje EquiRay s technologií SUNFIBRE ®“ tak finálně připravujeme pro vědeckou expedici“, dodává Tereza Budská.

Ukázka Wereable Active Lighting Technology společnosti SCILIF s.r.o.

Výrobky jsou v Antarktidě vystaveni extrémním podmínkám jako jsou nízké teploty, téměř neustávající vítr, již zmiňovaná bílá tma a s tím spojená zhoršená viditelnost. Technologie SUNFIBRE® svítí až na vzdálenost 3 kilometrů do všech směrů, čímž usnadní identifikaci jednotlivých členů týmu. Doba provozu je přes 30 hodin, čemuž napomáhá malá powerbanka. Systém se snadno ovládá a dobíjí, což vědcům usnadní věnovat se vlastní práci v terénu.

Mezi další vlastnosti technologie patří voděodolnost a lze ji také průmyslově prát. K dispozici je v široké škále barev a povrchových úprav, včetně integrace speciálních senzorů a možnosti propojení s dalšími systémy. Technologie se dá využívat nejen v oděvech, ale také ve školních taškách, kočárcích a outdoorovém vybavení. „SUNFIBRE® aktivně pomáhá těm, kteří potřebují být chráněni a to i při záchraně jiného lidského života, např. při nočních operacích posouvá bezpečnost záchranných složek na novou úroveň“, říká Tereza Budská. Technologie je i součástí tašek a batohů pro záchranáře, takže pomáhá k viditelnosti nejen v terénu, ale osvětluje i vnitřní prostor jejich brašen. Dále najde využití na policejních uniformách, armádních projektech či sportovních aplikacích.

Společně se společností SCILIF s. r. o. tak Centrum pro transfer technologií Masarykovy univerzity výrobky k testování připravuje na předání vědcům, kteří je již v lednu 2024 odvezou na vědeckou stanici a na několik měsíců podrobí technologii testování.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info