Česká vědecká stanice v Antarktidě

Nedaleko nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, na ostrově Jamese Rosse, vybudovala Masarykova univerzita základnu, která slouží antarktickému výzkumu Přírodovědecké fakulty MU a mnoha dalších českých i zahraničních akademických institucí.

Projekt „Vybudování české vědecké stanice v Antarktidě“ vznikl v roce 1999 na půdě Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty, samotná stanice nazvaná po slavném českém genetikovi a klimatologovi Johannu Gregoru Mendelovi byla postavena v letech 2005 a 2006.

Cílem projektu bylo vytvořit v Antarktidě vědeckou a technicko-logistickou bázi pro realizaci českých vědeckých programů. Vybudováním základny se Česká republika zařadila mezi vyspělé státy světa, podílející se na výzkumu ledového kontinentu.

Jak vypadá naše polární stanice?

Stanice se skládá z hlavní budovy a 9 technicko-hospodářských kontejnerů. Celý komplex se nachází na pobřežní terase v nadmořské výšce 8 m ve vzdálenosti 100 m od pobřeží.

Hlavní budova stanice je sestavena z dřevoštěpkových tepelně izolovaných panelů a poskytuje ubytovací, vědecké a technické zázemí pro 15 člennou posádku. Tento objekt je dále členěn do předsíně, sušárny bot a obleků, skladu zdravotního a technického materiálu, dvou laboratoří, ubytovacích prostor (11 ložnic pro 1-2 osoby), kuchyně, jídelny, provozní místnosti s dílnou a sociálního zařízení. Součástí stanice jsou i technické kontejnery v bezprostředním okolí hlavní budovy.

Více o polární stanici

Bez popisku

Kontakt

Masarykova univerzita
Centrum pro transfer technologií
Žerotínovo nám. 9, 601 77 Brno

Tel.: +420 549 49 8016
ctt@ctt.muni.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info