Vědci se vrátili z Antarktidy. Mají za sebou výzkum i testování výrobků

Hned několika různých vědeckých expedic se letos zúčastnili vědci z Masarykovy univerzity. Dvě největší výpravy - na ostrov Jamese Rosse a Nelsonův ostrov – s sebou vezly i výrobky určené k testování v polárních podmínkách. První dojmy po návratu sdělili dnes vědci na tiskové konferenci. 

20. 3. 2019

Bez popisku

„Letošní jižní letní sezona byla chladnější, než je dlouhodobý průměr. Měli jsme ale velmi pěkné, suché počasí, což byly vhodné podmínky pro terénní vědeckou práci a podařilo se nám tak splnit skoro všechny plány,“ přiblížil letošní podmínky na ostrově Jamese Rosse vedoucí expedice Daniel Nývlt.

Třináctičlenná výprava se základnou na stanici J. G. Mendela se nepohybovala pouze po ostrově Jamese Rosse, ale i na sousedních ostrovech Vega a Long Island. Při pohybu nejen v terénu vědci mimo jiné testovali výrobky, které se ucházejí o ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“.

Druhá větší expedice mířila na ostrov Nelson revitalizovat tamní stanici Czeco Nelson a její okolí. Kromě prvotních úprav stanice se devítičlenný vědecko-technický tým věnoval i úklidu. Mořské proudy totiž do místa přinášejí řadu odpadků, které jsou důkazem, že i jižní oceán, který je nejčistším oceánem světa, trpí znečištěním. „Šlo hlavně o plasty, polystyren, který do Antarktidy vůbec nesmí, rybářský materiál jako sítě a bójky, ale i o kusy dřeva, které je nutné na Antarktidě jakožto kontinentu bez dřevin také vnímat jako odpad, který tam nepatří,“ vysvětlil vedoucí expedice na Nelsonův ostrov Pavel Kapler.

„Na obou expedicích probíhalo testování výrobků, jež se uchází o ochrannou známku. Nyní kompletujeme dotazníky od jednotlivých hodnotitelů, které následně vyhodnotí kolegové z Centra pro transfer technologií MU a na základě výsledků rozhodnou, které výrobky si zaslouží označení "Testováno v Antarktidě". Očekáváme, že známku dostanou jen některé výrobky, protože už nyní víme o produktech, které měly své limity a v polárních podmínkách neobstály,“ dodal Kapler.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info